Domowe sposoby na łupież

Łupież to niezwykle uciążliwa przypadłość. Ten nieestetyczny defekt można jednak skutecznie leczyć. W dzisiejszej publikacji przedstawimy najlepsze sposoby na pozbycie się łupieżu.

Szampony przeciwłupieżowe

Najpowszechniejszym rozwiązaniem w walce z łupieżem są szampony przeciwłupieżowe. Zwykle zawierają w składzie ketokonazol – lek, który odpowiada za zniwelowanie populacji drożdżaków Pityrosporum Ovale.

Szampony przeciwłupieżowe można stosować z powodzeniem w przypadku łupieżu suchego i tłustego. Nie powodują żadnych skutków ubocznych, są w pełni bezpieczne.

Środki przeciwgrzybicze

W przypadkach nieco bardziej zaawansowanych lekarz może przepisać środki przeciwgrzybicze do zażywania doustnego. Znacznie rzadziej stosuje się środki do stosowania miejscowego.

Domowe sposoby na łupież

Niegdyś medycyna nie była tak rozwinięta.Wówczas radzono sobie w inny sposób – stosowano domowe przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jak się okazuje – bardzo duża część z nich zastosowanie ma po dziś dzień.

Maseczka drożdżowa

Drożdże spożywcze wymieszaj z 50 ml ciepłego mleka. Następnie dodaj odrobinę olejku rycynowego. Nanieś na skórę głowy i pozostaw na 20 minut.

Miodowy masaż

Miód pochodzenia naturalnego wcieraj kolistymi ruchami przez około 15 minut. Właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne miodu pozwolą pozbyć się łupieżu raz na zawsze.

Napar z pokrzywy

Pokrzywę pospolitą zaparz i pozostaw do wystygnięcia. Następnie wykorzystaj płukankę podczas kąpieli (wypłukuj nią umyte włosy do 3 razy w tygodniu).

Cytryna

Sok z cytryny rozprowadzaj po skórze głowy. Pamiętaj jednak aby nie stosować tego rozwiązania zbyt często, gdyż cytryna ma silne właściwości rozjaśniające, co może wpłynąć na barwę Twoich włosów.

Płukanka z szałwii

Zaparz szałwię i pozostaw do wystygnięcia. Stosuj na włosy kilka razy w tygodniu, aby odświeżyć ich wygląd i odżywić skórę głowy.

Łatwiej zapobiegać niż leczyć – zobacz jak uchronić się przed łupieżem
Czynników kształtujących występowanie łupieżu jest co najmniej kilka. Jeśli chcesz uchronić się przed tą przypadłością – musisz zadbać przede wszystkim o to, aby:

  • korzystać z właściwych kosmetyków
    Wybór odpowiedniego szamponu, odżywki czy maseczki do włosów jest kluczowy. Jeśli będziesz próbować na tym oszczędzać – bardzo szybko okazać się może, że kondycja Twoich włosów i skóry – znacznie się pogorszy.
  • zadbać o odżywianie od wewnątrz
    Zdrowa dieta to podstawa. Zadbaj o to, aby była pełnowartościowa.
  • korzystać z suplementów diet
    W szczególności zachęcamy do wypróbowania biotyny oraz kompleksów witaminowo-mineralnych. Poprawa powinna być zauważalna już po kilku tygodniach stosowania.

Ponadto, w formie profilaktyki należy – zrezygnować ze stylizatorów chemicznych i cieplnych (lub przynajmniej ograniczyć ich użytkowanie) oraz chronić włosy przed promieniowaniem UV (ograniczenie ekspozycji skóry głowy na słońce/lamy solarne).

Profilaktyka przeciw łupieżowi może być uzupełniona o stosowanie wyżej wymienionych domowych sposobów: płukanek, maseczek oraz naparów.