Łupież pstry – wszystko co musisz wiedzieć

Łupież pstry to infekcja grzybicza skóry, która może występować na całym ciele. Powierzchowne zakażenie skóry jakim jest łupież pstry najczęściej pojawia się w okolicach klatki piersiowej. Problem diagnozowany jest najczęściej u pacjentów po okresie dojrzewania.

Przyczyny zakażenia

Za pojawienie się łupieżu pstrego odpowiadają lipofilne grzyby drożdżopodobne (z gatunku Pityrosporum ovale). Rozwojowi choroby sprzyja łojotok, nadmierne pocenie oraz osobnicza podatność skóry. Łupież pstry zaliczany jest do chorób zaraźliwych.

Do zakażenia może dojść w najróżniejszy sposób: począwszy od pożyczania szczotki do włosów, poprzez korzystanie z czyiś klapków, a skończywszy na wykorzystaniu nakryć głowy. Infekcja powstaje na skutek przeniesienia drożdżaków, które odpowiadają za powstawanie kolejnych ognisk choroby.

Przebieg choroby

Pierwsze dni choroby charakteryzują się występowaniem małe różowe lub ciemnobrunatne plamy. Jeśli przez kilka tygodni osoba borykająca się z tym problemem nie podejmie leczenia, wówczas plamy przyjmą jaśniejszy kolor.

W fazie ostatecznej choroby naskórek przybiera wygląd pstry. Na skórze pacjenta zauważalne są zarówno stare, jak i nowe plamy.

Leczenie łupieżu pstrego

Leczenie należy podjąć bezzwłocznie po rozpoznaniu choroby. W pierwszej kolejności zaleca się udanie do lekarza specjalisty, by zdiagnozować problem. W lwiej części przypadków wystarczy szampon lub inny specyfik przeciwłupieżowy.

Łupież pstry należy do chorób, które mogą powracać. Wszystko zależy od kuracji oraz higieny osoby borykającej się z problemem. Jeśli kuracja została przeprowadzona w prawidłowy sposób – istnieje możliwość, że nigdy nie wróci.

Łupież pstry – jak zapobiec występowaniu?
Co oczywiste – profilaktyka przeciwłupieżowa jest znacznie skuteczniejsza, aniżeli samo leczenie. Dlatego też, jeśli Twoja skóra wykazuje tendencje do występowania łupieżu – koniecznie musisz o nią zadbać. W jaki sposób?

  1. Wykorzystuj tylko i wyłącznie kosmetyki z najwyższej półki. Nie oszczędzaj na szamponach, odżywkach i stylizatorach.
  2. Pielęgnuj włosy tak często jak jest to konieczne.
  3. Profilaktycznie myj skórę głowy szamponami leczniczymi (Np. Nizoral).
  4. Zadbaj o prawidłową suplementację (zalecamy stosować Biotynę).
  5. Zdrowo się odżywiaj.
  6. Dbaj o zdrowy i długi sen (minimum 7 godzin na dobę).
  7. Bądź aktywnym.
  8. Zrezygnuj z niezdrowej żywności (w szczególności z fast-foodów).
  9. Ogranicz wykorzystywanie środków chemicznych do stylizacji włosa (żel, pianki itd.).
  10. Ogranicz ekspozycję skóry głowy na słońce.

Łupież pstry to choroba skóry, która bywa bardzo uciążliwa. Świąd i defekt estetyczny sprawia, że chcemy się jej pozbyć natychmiastowo. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze jest to możliwe. Dlatego też, zalecamy cierpliwość. W przypadku braku dostatecznych efektów należy udać się do trychologa.

Pamiętaj: łupież pstry może występować na całym ciele – nie tylko na skórze głowy, dlatego też w przypadku zdiagnozowania tego defektu – kontroluj i dbaj o całe swoje ciało.