Pielęgnacja włosów zimą

Kiedy za oknem chłód, śnieg i wiatr – nasze włosy wymagają szczególnej opieki. Są one bowiem narażone na działania, które mogą negatywnie odbić się na ich kondycji. Dzisiaj pragniemy przedstawić kilka ciekawych pomysłów na pielęgnację włosów zimą.

10 zasad pielęgnacji włosów zimą

 1. Nie zapominaj o słońcu.
  Choć promieniowanie UV w czasie zimy jest znacznie słabsze, to nadal powinnaś pamiętać o tym, aby zabezpieczać włosy przed słońcem. Wszakże, ich nadmierna ekspozycja może skutkować przesuszeniem.
 2. Izolacja od śniegu i mrozu.
  Włosy nie lubią niskich temperatur, dlatego też wskazanym jest noszenie czapki i szalika. Pamiętaj o tym, szczególnie wtedy, gdy pada śnieg. W przeciwnym razie, silny mróz może doprowadzić do przemarzania końcówek i degradacji struktury.
 3. Nie zapominaj o ochronie.
  Zabiegi takie jak chociażby olejowanie włosów powinny być realizowane bez względu na to jaką pogodę mamy za oknem. Dlatego też, w czasie zimy – nie zapominaj o ich realizacji.
 4. Zastosuj suplementację.
  W zimie, suplementacja na włosy jest więcej, niż wskazana. Poza kompleksami witaminowo-mineralnymi warto przyjmować także biotynę, jeść miód oraz czosnek.
 5. Myj włosy letnią wodą.
  Ciepła kąpiel w zimie to prawdziwy relaks. Pamiętaj jednak o tym, że zbyt wysoka temperatura wody nie sprzyja włosom, dlatego też myj włosy tylko i wyłącznie letnią/chłodną wodą.
 6. Zrezygnuj z żelów i pianek.
  Silne stylizatory chemiczne, takie jak żele i pianki są niewskazane. W mroźnych klimatach, potrafią siać prawdziwe spustoszenie.
 7. Nie stosuj gorących nawiewów.
  To zasada, która dotyczy nie tylko zimy. Suszarka z gorącym nawiewem niewskazana jest także w lecie. Wszakże, wysoka temperatura doprowadza do otworzenia się łuski włosa, co może doprowadzić do sporych kłopotów.
 8. Stosuj dedykowane odżywki.
  Koncerny kosmetyczne oferują wiele odżywek. Dostępne są także te, które warto stosować w zimie. Pamiętaj jednak, że muszą one być odpowiednie także dla typu Twojego włosu.
 9. Ogranicz mycie włosów.
  W zimie, włosy nie powinny być często myte. Wynika to z faktu, że podczas kąpieli wypłukujemy warstwę ochronną włosa, która w czasie niskich temperatur stanowi kluczową barierę.
 10. Zrezygnuj z prostownic i innych urządzeń cieplnych.
  Wysoka temperatura choć pozwala na swobodną stylizację, to jest wrogiem włosa. Doprowadza do otwierania łuski włosa, przesuszeń i uszkodzenia struktury.

Maseczka drożdzowo-jajkowa

Ta maseczka ma charakter regeneracyjno-ochronny. Jej regularne stosowanie może doprowadzić do naprawdę świetnych efektów. Włosy zyskują na objętości, blasku, a kondycja skóry głowy jest naprawdę dobra.

Aby przygotować maseczkę należy oddzielić żółtko jajka i wymieszać z drożdzami. Uzyskaną miksturę nakładamy nie tylko na skórę głowy, ale także na włosy. Izolujemy włosy czepkiem fryzjerskim, bądź folią spożywczą i pozostawiamy na około 20 minut. Po tym czasie dokładnie zmywamy letnią wodą i szamponem.

Maseczka z miodu

Miód w kosmetologii ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest składnikiem wielu preparatów na skórę, włosy, paznokcie. Działa antyzapalnie, antybakteryjnie. W przypadku włosów, działa regenerująco i odżywczo. Włosom nadawany jest blask, a ich objętość znacznie wzrasta.

Aby przygotować maseczkę wystarczy podgrzać odrobinę miodu (aby uzyskać lejącą konsystencję) i nałożyć na skórę głowy. Pozostawiamy miód na głowie około 20 minut, po czym zmywamy delikatnym szamponem.

Dla uzyskania lepszego efektu warto izolować skórę głowy folią spożywczą lub czepkiem fryzjerskim.

Maseczka z awokado

Nieco bardziej „egzotycznym” sposobem jest wykorzystanie awokado. Maseczkę z awokado przygotowuje się banalnie, albowiem – wystarczy oddzielić owoc od pestek i rozgnieść (widelcem lub blenderem). Tak przygotowaną „papkę” nakładamy na skórę głowy i pozostawiamy na około dwa kwadranse. Zmywamy letnią wodą i szamponem.

Właściwości awokado mają na zadaniu wzmocnić włosy i odbudować ich strukturę. Warto zauważyć, że ten owoc niezwykle często znajduje się w składzie szamponów i odżywek o charakterze wzmacniającym i regenerującym, co stanowi wystarczającą rekomendację tej maseczki.