Pielęgnacja włosów zniszczonych – jak dbać?

Bez cienia wątpliwości można określić włosy jako nieodłączny element urody, zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Choć szczególną uwagę do kondycji i pielęgnacji włosów przykładają kobiety, to coraz częściej i Panowie sięgają po różnego rodzaju odżywki, maski, a nawet oleje.

W dzisiejszej publikacji pragniemy zająć się tematem włosów zniszczonych, a konkretniej ich pielęgnacją. O tym jak pielęgnować, myć, stylizować i odżywiać włosy zniszczone, dowiedzą się Państwo czytając dalszą część tego artykułu.

Mycie włosów zniszczonych powinno odbywać się przy wykorzystaniu specjalnych detergentów do włosów wrażliwych/zniszczonych. Delikatne produkty to między innymi te, które używane są przez dzieci. Do codziennej pielęgnacji można używać właśnie te.

Silne detergenty powinniśmy używać do zabiegów higienicznych raz-dwa w tygodniu. Do codziennego odżywiania można stosować wspomniane szampony dla dzieci, odżywki lub inne delikatne detergenty.

Odżywianie włosów zniszczonych należy realizować przy wykorzystaniu specjalnych odżywek wzmacniających. Zdecydowanie najsilniejszym działaniem charakteryzują się te w formie szamponu.

Przy odbudowie włosa bardzo ważne jest również odżywianie od wewnątrz – tj odpowiednia suplementacja. Można realizować ją konsumując zdrowsze posiłki lub korzystając z tabletek z niezbędnymi minerałami i witaminami.

Do zabiegów pielęgnacyjnych trzeba także dołożyć olejowanie i maskowanie włosów. Przy włosach zniszczonych są to zabiegi równie ważne. Należy pamiętać, że ta forma wzmocnienia włosów i ochrony powinna być realizowana systematycznie.

Stylizacja włosów zniszczonych powinna zostać mocno ograniczona. Największą zmorą włosów podatnych na zniszczenia jest wysoka temperatura emitowana przez takie urządzenia jak suszarki, lokówki czy prostownice. Koniecznym jest by ograniczyć ich używanie.

Bardzo ważnym jest także zaprzestanie korzystania z wszelkiego rodzaju stylizatorów w postaci żelów, pianek i lakierów. Im mniej szkodliwej chemii będzie na naszych włosach, tym szybciej wrócą one do optymalnej kondycji.

Profilaktyka, czyli „łatwiej zapobiec, niż odbudować”

Zniszczenia na włosach mogą być wynikiem wielu różnych czynników. Ich eliminacja wcale nie jest trudna. Wystarczy, że będziesz pielęgnować i dbać o włosy zgodnie z poniższymi zasadami:

  1. Wybieraj kosmetyki dedykowane Twoim włosom.
  2. Korzystaj ze środków z najwyższej półki. Nie oszczędzaj.
  3. Dbaj o prawidłowe odżywianie (pełnowartościowa, zbilansowana dieta).
  4. Nie bój się sięgnąć po suplementy (polecamy biotynę i kompleksy witaminowo-mineralne).
  5. Ogranicz ekspozycję włosów na promieniowanie UV (słońce/lampy solarne).
  6. Zrezygnuj ze stylizatorów chemicznych (żel, pianki, lakiery).
  7. Zrezygnuj ze stylizatorów cieplnych (lokówki, prostownice, suszarki z gorącym nawiewem).
  8. Procesy pielęgnacyjne realizuj regularnie.
  9. Systematycznie przycinaj końcówki, aby zapobiec rozdwajaniu się włosa.
  10. Kontroluj stan i kondycję Twoich włosów.

Włosy zniszczone mają to do siebie, że są podatne na dalszą degradację – dlatego też jednocześnie wraz z kuracją leczniczą – zaleca się stosować do powyższych zasad. Unikniemy dzięki temu kolejnych defektów.