Przeszczep włosów

Chirurgia plastyczna oferuje pacjentom zabieg transplantacji włosów, którego skuteczność (jak i cena) jest bardzo wysoka. Według źródeł pionierem tej dziedziny chirurgii jest amerykański lekarz Norman Orentreich, który po raz pierwszy opisał transplantację w 1959 roku, czyli ponad pięćdziesiąt lat temu. Oczywiście od tego czasu wiele się zmieniło, aczkolwiek schemat pozostaje ten sam.

Przeszczep włosów – dla kogo?

Zabieg transplantacji włosów oferowany jest osobom u których występuje łysienie:

  • androgenowe (dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet)

  • pourazowe

  • po oparzeniach

  • po napromieniowaniu

  • po stanach zapalnych skóry

  • bliznowaciejące

Ponadto, przeszczep włosów pozwala na zlikwidowanie ubytków w okolicach brwi, rzęs, wąsów oraz brody. Rzadziej stosowane jest w przypadku okolic łonowych.

Jak wygląda zabieg transplantacji włosów?

Przeszczep włosów może być przeprowadzany dwiema metodami:

Strip – z okolicy tylnej i bocznej głowy pacjenta pobierany jest pasek skóry owłosionej. Brzegi rany zszywane są szwem kosmetycznym.

FUE – każdy zespół mieszkowy pobierany jest oddzielnie i umieszczany w okolicy biorczej.

Każda z metod ma swoje wady i zalety. Zabieg metodą strip jest zdecydowanie krótszy od zabiegu metodą FUE (Follicuar Unit Extraction). Różni się również ilość przeszczepów, które można uzyskać obiema metodami. Dla metody strip wynosi ona od 2000 do 4000, z kolei dla FUE maksymalnie do 2000.

Metoda strip pozostawia linijne blizny, które u osób z cienką skórą mogą ulec poszerzeniu. Zaś metoda FUE pozostawia tylko mikroskopijne, rozproszone blizenki.

Transplantacja włosów – czy warto?

Bez cienia wątpliwości – zabiegi przeszczepu włosów to rozwiązanie skuteczne, które praktykowane jest od wielu lat. Nie odstrasza nawet cena zabiegu, która oscyluje w granicach kilku-kilkunastu tysięcy złotych.

Przeszczep włosów to gwarancja, której nie daje żadna inna metoda. Między innymi dlatego, te rozwiązanie ma aż tylu zwolenników.

Alternatywa dla przeszczepu włosów – jak uporać się z wypadaniem włosów?
Nadmierne wypadanie włosów to defekt z którym boryka się blisko 30% populacji. Wywoływane jest przez szereg różnych czynników. W wielu przypadkach przeszczep włosów nie jest konieczny. Ba, lekarze wskazują, że istnieje wiele mniej inwazyjnych, a przy tym równie skutecznych metod. O czym konkretnie mowa?

Przede wszystkim o rozmaitych suplementach diet. Tych na rynku jest całkiem sporo. Rzecz jasna, nie każdy jest tak samo skuteczny. Aktualnie liderem wszelkich rankingów jest Profolan – tabletki, które nie tylko zatrzymują łysienie, ale także stymulują włosy do wzrostu.

Prócz tabletek, bardzo popularne są szampony na wypadanie włosów. Działają podobnie, tyle, że dostarczają niezbędnych składników od „zewnątrz”, co niewątpliwie ogranicza ich skuteczność.

Ponadto, wypadanie włosów można wyeliminować także poprzez realizację rozmaitych zabiegów w domu – tj. naparów, maseczek i płukanek. Najczęściej wykorzystywane produkty to: Tatarak, Czarna Rzodkiew oraz Jajka.