Przyczyny łupieżu – dlaczego mam łupież?

Łupież to wynik nadmiernej proliferacji komórek naskórka. Może rozwijać się na każdym rodzaju skóry. Przyczyną występowania tego problemu jest rozmnażanie się drożdżaków i gronkowców. To właśnie te drobnoustroje doprowadzają do nadmiernego podziału komórek naskórka, co w konsekwencji doprowadza do drobnopłatkowego złuszczania się warstwy rogowej.

Przyczyny występowania łupieżu

Występowanie łupieżu uwarunkowane może być przez wiele różnych czynników. Przede wszystkim wpływ na pojawiające się drobne białe lub srebrzyste płatki ma nieodpowiednia pielęgnacja skóry i włosów:

 • nadużywanie kosmetyków do stylizacji fryzur
 • nadużywanie kosmetyków do koloryzacji włosów
 • zły dobór szamponu
 • niedostateczne spłukiwanie kosmetyków z głowy
 • przegrzewanie włosów urządzeniami do stylizacji (lokówki, suszarki)
 • zbyt gorąca woda podczas kąpieli

Kiedy łupież zaczyna się regularne pojawiać na naszej głowie, to bardzo łatwo spotęgować ten defekt poprzez:

 • nieodpowiednią dietę
 • czynniki stresogenne
 • brak aktywności fizycznej

Według licznych badań, występowanie łupieżu ma również związek z zaburzeniami hormonalnymi (dotyczy mężczyzn), a konkretniej nadmiarem androgenów.

Łupież – dlaczego go mam?
Łupież to przypadłość, która może stanowić zarówno podstawową jednostkę chorobową, jak i być objawem innej dolegliwości. Dwa najczęściej występujące typy łupieżu to łupież suchy oraz łupież tłusty.

W obu przypadkach, za występowanie „białego pyłku” odpowiedzialne są drobnoustroje Pityrosporum Ovale. Nadmierna populacja Pityrosporum Ovale może być wywoływana przez wyżej wymienione czynniki.

Łupież – jak się go pozbyć?

W pierwszej kolejności musimy znaleźć odpowiedź na pytanie dotyczące przyczyny występowania łupieżu. Im szybciej zdiagnozujemy źródło, tym lepiej.

Oczywistym jest, że najlepiej rozpocząć leczenie przyczynowe, tudzież wyeliminować to, co wpływa na występowanie łupieżu. W dalszej kolejności można rozpocząć leczenie objawowe, tj – pozbyć się drobnych płatków z głowy.

W leczenie łupieżu powszechnie wykorzystuje sie szampony przeciwłupieżowe. To kosmetyki leczniczne, które w swoim składzie zawierają preparaty o działaniu przeciw-drobnoustrojowym. Za ich sprawą można szybko i skutecznie pozbyć się nadmiernych populacji drożdżaków i gronkowców ze skóry głowy. Należy mieć jednak na uwadze, że bez poprawnej diagnozy – problem może nawracać co kilka tygodni.

W przypadku braku umiejętności zdiagnozowania przyczyny, warto skonsultować się ze specjalistą. Nieleczenie łupieżu może bowiem doprowadzić do silnych zmian, a nawet chorób skóry głowy.

Łupież – czy można mu zapobiec?
Na całe szczęście łupież to przypadłość, której można zapobiec. Jak powinna wyglądać profilaktyka przeciwłupieżowa?

Przede wszystkim, musimy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry i włosów. Należy dobierać kosmetyki przeznaczone i odpowiednie dla genotypu skóry oraz jej aktualnej kondycji. Ponadto, istotne jest zastosowanie odżywek do włosów (wzmacniający, regenerujących lub nawilżających).

Warto także, zadbać o odpowiednią izolację skóry przed słońcem. Wszak, nadmierna ekspozycja może doprowadzić do przesuszania włosów i skóry, co tworzy doskonałe warunki do rozwoju stanów zapalnych.

Jak usunąć łupież? Domowe sposoby.
Łupież można wyeliminować w domu. Nie trzeba wydawać kroci na drogie zabiegi i kosmetyki przeciwłupieżowe. Poniżej przedstawiamy trzy sprawdzone metody.

 • Płukanka ziołowa – napar z szałwii oraz pokrzywy zwyczajnej stosuj po każdorazowym myciu głowy.
 • Maseczka jajowa – ubij jajka, nanieś na skórę głowy i pozostaw pod przykryciem 20 minut. Zabieg powtarzaj 2-3 razy w tygodniu.
 • Maseczka miodowa – antybakteryjnie działający miód nanieś tylko na skórę głowy. Pozostaw na kwadrans, a następnie wypłucz w wodzie i delikatnym szamponie. Zabieg powtarzaj 2-3 razy w tygodniu.

Powyższe metody można łączyć. W wielu przypadkach okazują się efektywniejszą bronią w walce z łupieżem, aniżeli szampony, suplementy diet i inne rozwiązania, które znajdziemy w aptekach i drogeriach.